Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet - Nyírő Gyula Központ

National Institute of Menthal Health, Neurology and Neurosurgery - Nyírő Gyula Center

Logo1

Életek védelmében

Közzétéve: 2018. szeptember 24


Világszerte szeptember 10-én tartják az öngyilkosság elleni küzdelem világnapját. A Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézetben (OPAI) tartott rendezvényünkön pszichiáter szakemberek számoltak be a jelenlegi trendekről, a szuicid betegeket segítő legjobb gyakorlatokról és az intervenciós lehetőségekről.


A világnap apropóján tartott tudományos eszmecserén elsőként Németh Attila, a Nyírő Gyula OPAI főigazgatója ismertette az aktuális trendeket. Európában százezer emberből átlagosan tizenhárman vetnek önkezűleg véget az életüknek, és ma az unióban Litvánia, Szlovénia és Lettország áll a statisztika élén - Litvániában ez a szám 30, míg Magyarországon 16,9. Tavaly hazánkban a csökkenő tendencia ellenére még mindig 1634 ember vetett véget önkezével az életének. Míg az észak-nyugati régióban a legalacsonyabb, addig a dél-keleti megyékben - Csongrádban, Bács-Kiskunban, Békésben - a legmagasabb a szuicid ráta.

A befejezett öngyilkosságok esetében három az egyhez a férfi-nő arány, a kísérlet viszont háromszor gyakoribb a nők körében. Ez összefügg azzal is, hogy a férfiak körében jellemzőbb az agresszió és az impulzivitás az öngyilkosság terén is, és gyakoribb náluk az úgynevezett violens módszerek - például akasztás vagy lőfegyver - alkalmazása, amelyek 75-90 százalékban halállal végződnek. Ezzel szemben a nők többsége gyógyszerekkel kísérel meg öngyilkosságot.

A befejezett szuicidum hátterében a legtöbbször kezeletlen hangulati zavarok - elsősorban depresszió - állnak, de a szenvedélybetegségek is komoly kockázatot jelentenek. Németh Attila emiatt kiemelten fontosnak tartja a pszichiátriai zavarok ellátását, ennek részeként pedig a megfelelő antidepresszívumok alkalmazását - nem véletlen, hogy hazánkban az öngyilkossági ráta csökkenésével párhuzamosan megfigyelhető az antidepresszívum-forgalom emelkedése is.

Különös figyelmet érdemelnek az idősebb korosztály tagjai is. Az elmúlt években az ő halálozási arányuk csökkent a legkevésbé, amely összefüggésben áll az elmagányosodással és a krónikus testi betegségek kialakulásával.

Az aktuális adatok bemutatása és értelmezése után Zabos Imre, a Flór Ferenc Kórház pszichiátriai osztály főorvosa ismertette gyakorlatukat a szuicid betegek ellátásában. A szakember felhívta a figyelmet a hosszabb megfigyelési időszak jelentőségeire: már pár nap alatt csökkenhet a szuicid kockázat. Beszámolt a pszichodiagnosztikai tesztekkel szerzett tapasztalataikról is, amelyek kitöltése önmagában szupportív hatással bír. Szilágyi Simon, a Péterfy Sándor utcai krízisintervenciós és pszichiátriai osztály osztályvezető főorvosa előadásában kitért a krízisosztályos elhelyezés előnyeire, így a 24 órás megfigyelés, a biztonságosabb gyógyszerbeállítás, a gyorsabb pszichodiagnosztika és a csoportterápiás részvétel biztosítására, valamint az érzelmileg megterhelő környezetből való átmeneti kiemelés lehetőségére.

Végül Németh Attila különleges kezdeményezéssel köszönte meg a pszichiátria területén dolgozók lelki egészség védelmében tett erőfeszítéseit. A maja vallásban az öngyilkosok istennőjének tartott Ixtabról elnevezett díj alapítójaként összesen 1 millió forintot osztott szét az öngyilkossági statisztikákban legnagyobb javulást elérő Borsod-Abaúj-Zemplén megye pszichiátriai osztályai és gondozói között. Míg a megyében 2007-ben 175, 2016-ban pedig 149 fő vetett véget önkezével életének, 2017-ben 91-re csökkent a befejezett öngyilkossága száma. A rendezvényre Tolna és Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből érkező szakemberek javuló statisztikájuk kapcsán a háziorvosok, valamint az addiktológiai területen aktív osztályok és civil szervezetek bevonását emelték ki saját gyakorlatukból.


Kórházi adatok

KSH szám:
15846035-8610-312-01 Adószám:
15846035-2-42
Számlaszám (MÁK):

10023002-00362746-00000000
 

ÁHT-I:
391395
180 eeszt logov

Könyvajánló

MEGJELENT!
borit2

Dr. Petke Zsolt
Tremkó Mariann

Felépülés a
függőségből - szerencsejáték
és szerhasználat

muveszek f170

Dr. Németh Attila

Művészek
és pszichopatológia

kenyszerbetegseg170

Dr. Harsányi András,
Dr. Csigó Katalin,
Dr. Demeter Gyula:

Kényszerbetegség
Elmélet, kutatás,
terápia

Alapítvány

Kérjük, ha módjában áll, támogassa adója 1%-ával intézményünket!
Köszönjük!

Pályázat

szech2020
 
ujszech terv png
 
cikk edihosp jpghu horizontal cef logo