Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet

Nyírő Gyula National Institute of Psychiatry, and Addictology

logo main1

Kollégánk a Lendület Program nyertesei között

Közzétéve: 2023. június 07

  Munkatársunk, dr. Horváth András Attila is elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Lendület Programjának támogatását. Az intézetünk égisze alatt működő Neurokognitív Kutatási Központ vezetője „A kortikális hiperexcitabilitás és a kognitív zavarok kapcsolatának multimodális analízise” című pályázatával alakíthat kutatócsoportot a támogatásnak köszönhetően.

  A program elsődleges célja a hazai fiatal kutatóbázis erősítése. Ennek érdekében az Akadémia itthon tevékenykedő vagy külföldről hazatérő kiemelkedő fiatal tehetségeket és kimagasló teljesítményű kutatókat támogat saját kutatócsoportjuk létrehozásában, illetve sikeresen elindított Lendület-kutatócsoportjuk további működtetésében.
lendulet01
  A neurokognitív zavarok, mint az enyhe kognitív zavar (MCI), autizmus spektrum betegség (ASD) és figyelemhiányos hiperaktivitási zavar (ADHD) egyre növekvő globális egészségügyi terhet jelentek, a lakosság mintegy 35-40 százalékát érintve. Az új kutatások szerint ezeknél a betegeknél gyakran jelentkeznek epileptiform kisülések az EEG-n, hiperaktivitás a fMRI felvételen és csökkent ingerelhetőségi küszöb transzkraniális mágneges ingerlés során, amelyek az agykéreg idegsejtjeinek rendellenes, fokozott tüzelésének közös jelei is lehetnek, fontos tényezőként szolgálva a kognitív funkciók csökkenésében. A most létrejövő MTA-OMIII Lendület Neurokognitív Kutatócsoport célja ezen összefüggés előfordulási gyakoriságának és idegélettani hátterének elemzése a fent említett betegcsoportokban.
  „Transzkraniális mágneses ingerlést, EEG-t és fMRI-t alkalmazunk a pontos incidencia azonosítására referencia populációval összehasonlítva. A kérgi túlzott aktiváció jellemzőit összehasonlítjuk a megfelelő kognitív működés ismert tényezőivel, mint az agyi szerkezetek méretével, a neuropszichológiai teljesítménnyel, a nagy neurális hálózatok funkcionális kapcsoltságával és a idegrendszeri károsodás ismert plazma és liquor biomarkereivel. Munkánk eredményeként jobban megérthetjük a kognitív károsodás mechanizmusát és új, biomarkerekkel is igazolható potenciális terápiás célpontot találhatunk ezen betegségek hatékonyabb gyógyítására” – foglalja össze Dr. Horváth András Attila, aki a kutatócsoportot irányítja a következő öt év során.

 

Kórházi adatok

KSH szám:
15846035-8610-312-01 Adószám:
15846035-2-41
Számlaszám (MÁK):

10023002-00362746-00000000
 

ÁHT-I:
391395
180 eeszt logov

Könyvajánló

MEGJELENT!
borit2

Dr. Petke Zsolt
Tremkó Mariann

Felépülés a
függőségből - szerencsejáték
és szerhasználat

muveszek f170

Dr. Németh Attila

Művészek
és pszichopatológia

kenyszerbetegseg170

Dr. Harsányi András,
Dr. Csigó Katalin,
Dr. Demeter Gyula:

Kényszerbetegség
Elmélet, kutatás,
terápia

Alapítvány

Kérjük, ha módjában áll, támogassa adója 1%-ával intézményünket!
Köszönjük!

Pályázat

szech2020
 
ujszech terv png
 
cikk edihosp jpghu horizontal cef logo